Skočit na obsah Bechyně

Bechyně

Památky

Turistické informace

Zajímavosti

Penzion Golf
Cena od: 600 Kč os./noc
Penzion U Růže
Cena od: 300 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že jednou z nejcennějších uměleckých památek ve městě Děčín je Růžová zahrada? Romantický park, nacházející se na skalní terase nad městem, krášlí gloriet se sochami mytologických božstev.
Bechyně dnes

„Je to pohled překvapující a nezapomenutelný, zjevující rázem panorama podivuhodného celku města. Kdo se přiblíží k Bechyni od východu a stane na smělém oblouku železobetonového mostu, nebo kdo přichází cestou svažující se k Zářečí, k pradávnému mostnímu spojení, vnímá očima vzácný souzvuk přírody a lidské práce. Vytvořila jej staletí a nebyl rozrušen přídavky cizími na kráse“. (Dobroslava Menclová, Václav Vilém Štech)

Bechyně, lázeňské městečko s bohatou historií a množstvím památek, leží v centru malebného Jihočeského kraje na soutoku Lužnice a říčky Smutné, 20 km od Tábora. Podle pověsti je založila kněžna Libuše, která zdejší území věnovala kněžce ze své družiny Bohyni. Od Bohyně není daleko k Bechyni, praví pověst. V minulosti byl na Bechyňsko dokonce kladen i domnělý hrob kněžny Libuše.

Kromě toho, že je bechyně dlouholetá „Mekka“ keramiků, je rovněž často skloňována jako město lázeňské. Historie lázeňství se zde začala psát již před více než 300 lety. Lázně Bechyně se specializují na léčbu a rehabilitaci pohybového ústrojí, k léčbě se využívá zejména rašelina z blízkých Veselských blat, jódové a perličkové koupele, masáže, elektroléčba a další.

Bechyně nabízí nejen lázeňským hostům, ale i turistům a domácím obyvatelům možnost bohatého vyžití. V nedávné minulosti byly po dlouhé odmlce zpřístupněny interiéry zámku. Rekonstruované prostory lákají k prohlídkám svými vzácnými renesančními freskami, unikátní štukatérskou výzdobou, bohatým mobiliářem, sbírkou dětských portrétů a dalšími zajímavostmi. V letní sezóně zde nachází své jeviště i českobudějovické Jihočeské divadlo nebo festival jazzové hudby. V provozu je mini-ZOO se zakrslými kozami kamerunskými, bernskými salašnickými psy či voliérami s papoušky, ve městš je také několik muzeí a galerií.

V centru města se dochovalo množství historicky cenných budov, např. renesanční dům „U Bílého zvonu“, budova děkanství, rodný dům hudebního skladatele Václava Pichla s umělcovou bustou od akademického sochaře Bohumila Dobiáše, stará pošta s renesančními sgrafity a další. Kostel sv. Matěje nabízí prohlídku interiérů i výstup na vyhlídku věže. Jeho nepříliš vzdálený kolega, kostel sv. Michala, zaujme ukázkou barokní architektury. V blízkosti je možné nalézt také židovský hřbitov. Nově zpřístupněnou památkou je rovněž bývalý františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie.Terasovité klášterní záhrady s uchvacujícím pohledem do hlubokého údolí Lužnice a pódiem pod širým nebem hostí hudební, sochařské i divadelní festivaly Z větší části zůstalo zachováno i původní středověké městské opevnění. Urbanisticky velmi hodnotná je rovněž tzv. Křižíkova čtvrť, budovaná ve 20. letech 20. století na principu zahradního města, zajímavé jsou městské části s původním historickým členěním jako např. Plechhamr, zpracovávající již za Šternberků železnou rudu, či bývalá hrnčířská čtvrť Zářečí. Řeka Lužnice je v letních měsících rájem vodáků, její široký tok, svázaný dvěma jezy, láká ke koupání.

Bezesporu nejúchvatnější pohled na město nabízí monumentální 52 m vysoký a více než 200 m široký železobetonový most, nazývaný hrdě „Bechyňská duha“. Vede po něm silniční i železniční doprava. Původní historická elektrifikovaná dráha z Bechyně do Tábora z r. 1903, projektovaná Františkem Křižíkem, byla první na území Čech. Od roku 1994 jsou na této trati organizovány turisticky velmi populární „nostalgické jízdy“.

Turisty vyhledávaná jsou i místa v blízkém okolí města. Klidné, tiché a romantické stezky v zalesněném údolí Lužnice nabízí nepřeberné možnosti procházek a výletů jak pro pěší, tak pro cykloturisty. Za mnohé jmenujme například romantický kaňon Židovy strouhy se slepencovými skalami a jeskyněmi (přírodní památku), Černickou oboru s loveckým zámečkem a golfovým hřištěm a další.

Město Bechyně má skutečně co nabídnout. Pro své mimořádné historicko-architektonické kvality bylo v roce 1990 prohlášeno městskou památkovou zónou.